09382828645
021-22604432

طرز کار پرینتر سه بعدی

پرینتر سه بعدی چیست؟

طرز کار پرینتر سه بعدی چگونه است؟

در این سر فصل سعی شده تا اطلاعات جامع و کاملی در اختیار شما عزیزان قرار دهیم تا هر چه بیشتر بتوانیم شما را با توانایی ها و امکانات طرز کار پرینتر سه بعدی آشنا کنیم.با توجه به پیشرفت هر روزه این صنعت و کاربردی شدن آن در تمام صنایع امیدواریم مطالب زیر بتواند راه گشایی برای فعالیت و حرفه شما عزیزان باشد.

پرینتر سه بعدی امروزه در کشورهای پیشرفته و صنعتی جایگاه مخصوص و غیر قابل اجتنابی را به خود اختصاص داده اند.

کاهش هزینه،کوتاه تر شدن زمان تولید،ساختن قطعات فوق پیچیده،آسان شدن مرحله تولید،تولید با مواد مختلف،در اختیار داشتن فرآیند طراحی و ساخت و رفع اشکالات با پرینت های متعدد و رسیدن به ایده آل ترین خروجی و … از جمله امکاناتی هستند که پرینتر سه بعدی در اختیار کاربران خود قرار میدهد.

پرینتر سه بعدی با توجه به فرآیند تولید خود و مواد مصرفی به انواع مختلفی تقسیم میشوند که در ادامه به معرفی پرکاربرد ترین انواع آن می پردازیم.

 

طرز کار پرینتر سه بعدی

تکنولوژی FDM

fused deposition modeling

تمام پرینتر های سه بعدی از یک فناوری مشابه برای ساخت محصول استفاده نمی کنند. راه های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد. تفاوت عمده این فناوری ها در روش ساخت لایه هایی است که به منظور ایجاد محصول نهایی مورد استفاده قرار می گیرند. در این روش از موادی با قابلیت ذوب شدن برای تولید لایه ها استفاده می شود.

طرز کار پرینتر سه بعدی بدین گونه است که دارای سه محور آزاد حرکت می باشند در محور طول و عرض و ارتفاع در حرکت هستند.همان طور که در شکل زیر قابل مشاهده است پرینتر های سه بعدی ابتدا مواد مصرفی را ذوب کرده و سپس از طریق نازل خود به صورت رشته های ذوب شده در کنار هم قرار میگیرند و به هم متصل میشوند و شکل و طرح مورد نظر را از پایه ساخته و مرحله به مرحله در محور z یا همان ارتفاع دستگاه بالا می آید تا پرینت به پایان رسد.

دقت حرکت موتورها و توانایی قرار دادن نازل در محل مورد نظر پارامتری هست که دقت دستگاه های پرینتر سه بعدی را تعیین میکند که پرینترهای ارزشمند که قابلیت تولید قطعات دقیق را دارند از استپ موتورهای دقیق تر استفاده می کنند که یکی از عوامل ایجاد طیف وسیع قیمت در پرینتر ها است.

همان طور که توضیح داده شد عوامل مختلفی در تولید قطعه توسط پرینتر سه بعدی نقش دارند که یکی دیگر از مهمترین آنها خروجی خود نازل می باشد که در پرینترهای موجود در بازار اکثرا از نازل با خروجی با قطر ۰٫۴ میلیمتر استفاده می کنند که در پرینتر های دقیق تر از نازل های دقیق تر با خروجی ۰٫۳ و ۰٫۲ میلیمتر نیز استفاده می شود.که پرینتر zmorph که این مجموعه پس از برسی های زیاد متناسب با نیاز های امروزه صنعت و تولید ایران دانسته قابلیت پشتیبانی از نازل ۰٫۲ را داشته که توانایی تولید قطعات با دقت و سطح بسیار بالا را ایجاد کرده است.

"<yoastmark

تکنولوژی SLA

Stereolithography

طرز کار پرینتر سه بعدی

ر این فناوری (SLA) نیز از یک مایع (رزین) برای تولید یک بخش جامد استفاده می شود. در این فناوری از اشعه ماورای بنفش مایع و لیزر فرابنفش برای ساخت لایه های جسم استفاده می شود.در این تکنولوژی باریکه ای از نور لیزر UV به رزین به وسیله آینه تابیده می شود تا حجم شکل بگیرد.
پرینتر formlabs نامى آشنا در صنعت پرینترهاى سه بعدى مى باشد که در رده پرینترهاى سه بعدى SLA جایگاه ویژه اى در آمریکا و اروپا به خود اختصاص داده.این پرینتر رزینى در سال ٢٠١۵ پر فروش ترین پرینتر رزینى جهان بوده و توانسته نیازهاى کاربران خاص خود را بر طرف کند.
زمینه گسترده فعالیت این پرینتر سه بعدى در حوضه هاى صنعت،الکترونیک،نمونه سازى دقیق،پزشکى،دندانسازى،معمارى و ماکت سازى،طلا سازى باعث شده تا این ابر پرینتر بتواند قطعاتى با دقت و ظرافت باور نکردنى تولید کند.

"<yoastmark

مواد مصرفى این پرینتر سه بعدى که به شکل هاى مختلف رزین میباشد که داراى خواص و قابلیت هاى منحصر به فرد بوده که در ریخته گرى مستقیم،قطعات با مقاومت بالا،قطعات شفاف و … کاربرد دارد.
طرز کار این پرینتر که از لیزر براى ساخت قطعات استفاده میکند بدینگونه مى باشد که لیزر از طریق حرکت دقیق آیینه ها به مخزن رزین دستگاه تابانده شده و محصول نهایى ساخته مى شود.
این دستگاه ارزشمند که حاصل تکنولوژى روز کشور آمریکا مى باشد هم اینک از طریق شرکت بعد سوم در اختیار مصرف کننده هاى ایرانى قرار گرفته و این شرکت در زمینه فروش دستگاه،تامین قطعات و رزین هاى این دستگاه فعالیت مى کند.هم اینک امکان ارائه خدمات پرینت در زمینه هاى صنعتى،پزشکى و دندانسازى،طلا سازى با امکان قالب گیرى مستیم از مواد (Castable) در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است.

چرا پرینتر سه بعدى؟
تا به حال این سئوال را پرسیدید که آینده پرینتر ٣بعدى چیست؟یا این صنعت تا کجا پیشرفت خواهد کرد و چه مقدار در زندگى ما تاثیر خواهد گذاشت؟جواب این سئوالات احتیاج به مقدارى آینده نگرى دارد و مى بایست با دست آوردهاى پرینتر سه بعدى بیشر آشنا شد.در این مبحث شما را با کارایى و محصولات پرینتر٣بعدى بیشتر آشنا کرده و دید کلى از آینده این محصول در اختیار شما علاقه مندان قرار میدهد.

تکنولوژی SLS

طرز کار پرینتر سه بعدی SLS

چرا پرینتر سه بعدى؟
تا به حال این سئوال را پرسیدید که آینده پرینتر ٣بعدى چیست؟یا این صنعت تا کجا پیشرفت خواهد کرد و چه مقدار در زندگى ما تاثیر خواهد گذاشت؟جواب این سئوالات احتیاج به مقدارى آینده نگرى دارد و مى بایست با دست آوردهاى پرینتر سه بعدى بیشر آشنا شد.در این مبحث شما را با کارایى و محصولات پرینتر٣بعدى بیشتر آشنا کرده و دید کلى از آینده این محصول در اختیار شما علاقه مندان قرار میدهد.

طرز کار پرینتر سه بعدی SLS

طرز کار این پرینتر تولید افزایشی مى باشد به این صورت است که پرینتر سه بعدى از یک نوع منبع تغذیه بالا مانند یک لیزر استفاده کرده و مخلوطی از ذرات ریز مواد اولیه مانند فلز، سرامیک و یا پودر شیشه را به توده ای جامد سه بعدی تبدیل می کند. در این روش معمولا از پودر مواد استفاده میشود.در این روش مواد به وسیله نور لیزر که از قبل معین شده در نرم افزار، مواد پودر مانند را با استفاده از مدل سه بعدی نمونه (به عنوان مثال یک فایل سه بعدی طراحی شده به وسیله solidwork و یا اسکن سه بعدی) بر روی سطح تولید می کند.روش قرار گیرى لایه ها در این تکنولوژی به این صورت است که نخست لایه ایی از مواد اولیه بر روی سطح قرار داده و پس از جامد شدن و خشک شدن به وسیله لیزر، لایه هاى بعدی مواد اولیه را بر روی لایه قبل قرار می دهیم و این روند تا تمام شدن قطعه مورد نظر ادامه خواهد داشت.
جنس مواد اولیه و کاربرد SLS
این روش در مقایسه با دیگر روشهای پرینت سه بعدی یا تولید و نمونه سازى سریع می تواند مواد اولیه مختلفی را برای کاربردهای گوناگون پشتیبانی کند. موادی از جنس پلیمرها مانند فلزات می توانند به عنوان مواد اولیه چاپ به وسیله این این تکنولوژی به کار می رود که نمونه ساخته شده به وسیله این آلیاژ از استحکام بالایی برخوردار بوده و در بعضی موارد می توان این قطعات را به عنوان قطعه نهایی و قابل مصرف به کار برد.
در کل می توان گفت که تکنولوژی SLS با توجه به امتیازات بالایی که در ساخت اجسام با هندسه های پیچیده دارد، به عنوان یکی از پر کاربردترین روشهای ساخت نمونه اولیه در صنایع مختلف و همچنین به منظور تولید برخی قطعات مصرفى کاربرد دارد. همچنین امروزه این تکنولوژی در بخش و صنایع به خصوص صنایع ماشین سازى و هواپیما سازى به سرعت رو به رشد است.
شاید تنها دلیلى که باعث میشود این چاپگر سه بعدى کمتر مورد استفاده کارگاه هاى کوچک تر شود قیمت بالاى دستگاه ها و مواد اولیه مى باشد ولى توجه به امر که برخى از قطعات طراحى شده و مورد نیاز در صنعت تنها راه تولیدشان به خاطر شکل طرح، فقط پرینتر سه بعدى مى باشد استفاده از این دستگاه و نیاز به آن را در صنعت توجیه میکند.

"<yoastmark "<yoastmark
پرینتر سه بعدی تکنولوژی SLS

پرینتر سه بعدی تکنولوژی SLS