09382828645
021-22604432

۱۱ تا از بهترین پرینتر های رزینی (DLP/SLA) سال۲۰۱۷ (بخش اول)

۱۱ تا از بهترین پرینتر های رزینی (DLP/SLA) سال۲۰۱۷ (بخش اول)

اگر به دنبال پرینتر سه بعدی استریولیتوگرافی (SLA) می گردید راهنمایی ما را در مورد بهترین پرینتر های سه بعدی رزینی مطالعه کنید .
استریولیتوگرافی (SLA) در مقابل پرینتر های سه بعدی FDM/FFF ممکن است جا بماند وقتی موضوع فروش به مصرف کننده در میان باشد . ولی در مورد کیفیت در می یابید که پرینتر های SLA قطعاً پیشی می گیرند .
هر دو تکنولوژی پرینت سه بعدی هنوز در دوران رشد خود هستند تا جایی که بازار مصرف پیش برود . برای مثال ورود پرینتر ها به خانه ها و شرکت های کوچک تغییرات اخیر هستند . پرینت سه بعدی ده ها سال است که عرضه شده است و حق امتیاز های مربوط به خود را دارد. همان طور که تکنولوژی و مواد پیشرفت می کند . حق امتیاز ها منقرض می شوند و تفاوت فروش SLA و FDM کمتر می شود .
با این که کیفیت چیزی است که ما عموماً به دنبالش هستیم ولی بیشتر پرینتر های FDM می توانند مدلی مناسب را تولید کنند . اگر یک پرینت FDM را با SLA مقایسه کنید متوجه می شوید که به وضوح SLA کیفیت بهتری دارد .
دلیل بسیار خوبی وجود دارد که چرا پرینتر های FDM منتخب هستند . آنها سریع و نسبتا تمیز و ارزان هستند . به طور نسبی پرینتر SLA کند و کثیف هستند و حتی ارزان ترین مدل هایشان نیز بسیار گران است .
وقتی که به آخرین نسل پرینتر های SLA رو میزی بنگریم متوجه می شویم که پیچیدگی و قیمت آنها بسیار کاهش پیدا کرده است . در حال حاضر مدل های زیادی با قیمت کمتر از ۵۰۰۰$ وجود دارد .
با وجود مدل های مقرون به صرفه ی SLA کسانی که به دنبال پرینت های با کیفیت بالا هستند باید شانس خود را امتحان کنند . در اینجا ما به بررسی برخی از بهترین پرینتر های سه بعدی رزینی می پردازیم .
در این لیست تنها پرینتر هایی را اشاره می کنیم که قیمتی کمتر از ۷۰۰۰$ داشته داشته باشند در نتیجه بسیاری از پرینتر های صنعتی از لیست خارج می شوند مثل EnvisionTEC, DWS, Prodways و … .
در بین شرکت های بزرگ پرینت سه بعدی تنها ۳D Systems داخل لیست است .
پرینتر های سه بعدی رزینی (DLP/SLA) چگونه کار می کنند ؟
وجه تشابه پرینتر های سه بعدی DLP و SLA در این است که هر دو از فوتوپلیمر هایی با پایه رزینی به عنوان ماده اولیه استفاده می کنند . این ها مواد مایعی هستند که وقتی اشعه پر قدرت نور به آنها برخورد کند واکنش نشان می دهند و سخت می شوند .
دو راه برای فعال سازی واکنش فوتوپلیمر ها وجود دارد اولی استفاده از لیزر برای کشیدن لایه های جسم است که به آن استریولیتوگرافی خالص می گویند (SLA) و دیگری تابیدن کل لایه به صورت درجا با استفاده ار یک پروژکتور دیجیتال . این روش DLP نام دارد .
بهترین پرینتر های سه بعدی SLA :
۱٫ Formlabs Form 2

پرینتر Formlabs

پرینتر Formlabs

Form 2 به نوعی نان آور بازار پرینتر های رو میزی SLA و بسیار از رقبایش جلو تر است . این پرینتر دارای صفحه ساخت ۱۴۵x145x175 میلیمتر است (بیشتر از مدل Form1+ 125x 125×165 ) و قابلیت پرینت با لایه هایی بین ۲۵ تا ۱۰۰ میکرون با اندازه Laser spot 140 میکرونی .
نکته اصلی کاربرد آسان استفاده این پرینتر است . به نحوی که طراحی آن کارایی را به حد اعلا رسانده است . سیستم کارتریج آن باعث می شود که تعویض متریال بسیار ساده باشد . و هرچند که کارتریجها به عنوان مواد مصرفی در نظر گرفته می شوند، اما از آنها می توان چند بار قبل از جایگزینی مجدد استفاده شود .
در قسمت جلویی دستگاه یک صفحه نمایش لمسی وجود دارد بدین طریق تنظیمات بسیار آسان می شود و در واقع توانایی اتصال به Wifi است که برای استفاده ی شبکه ای بسیار تحسین بر انگیز است . روش های پرینت به خوبی مورد بررسی قرار گرفته اند، و این باعث می شود که Form 2 به عنوان یک کارفرمای عمومی به جای یک ماشین متخصص که می تواند توسط متخصص دفتر یا کارشناس خانه استفاده شود، کاملا مناسب باشد .
۲٫ ۳D Systems ProJet 1200

پرینتر 3D Systems ProJet 1200

پرینتر ۳D Systems ProJet 1200

بعضی از مواقع اندازه پرینتر یک مسئله مهم است با توجه به مصرف کنندگان پرینتر که متوجه می شوند که مخاطبانشان شرکت های کوچک هستند ۳D Systems ProJet 1200 مانند Autodesk Ember یک پرینتر رومیزی نسبتاً کوچک است که برای سازندگان جواهرات دندان پزشکان و تولید کنندگان الکتریکی کاربردی است .
ProJet 1200 از یک نوع چاپ SLA به نام Micro-SLA استفاده می کند . این پرینتر اولین تلاش ۳D Systeme (کمپانی که روش SLA را اختراع کرده است ) می باشد . تا بتواند تکنولوژی حرفه ای SLA خود را به حالت Desktop بیاورد .
محوطه کوچک پرینت ۴۳x27x150 میلی متری آن برای نمونه سازی های کوچک ایده آل است . ارتفاع لایه ها ۳۰ میکرون است و اندازه نقطه موءثر نور لیزر ۰٫۰۲۳ (۵۸۵ dpi) است .
مقدار زیادی از مواد D Systems Visit FTX3 محدوده ای که شامل ماده قابل ریخته گری، روشن، طلایی، سبز، نقره ای و خاکستری است . این پلاستیک ها برای الگوهای نمونه سازی و ریخته گری طراحی شده اند .